آیا مسکن و بازار مسکن دچار رکود فراگیر می‌شود؟

این شرایط با ایجاد امید میان متقاضیان برای بهبود وضعیت اقتصاد ایجاد شد تا شاید شرایط بهتری برای خرید مسکن پیدا کنند، به همین دلیل خریداران دست نگه داشتند تا تقاضا در بازار به حداقل برسد و معاملات مسکن با کاهش مواجه شود. کارشناسان اقتصادی اما در این مدت نسبت به انباشت تقاضا در بخش مسکن هشدار داده‌اند.

آنها معتقدند که به‌ دلیل کمبود تعداد واحدهای مسکونی نسبت به تعداد خانوار در ایران، جمع‌شدن میزان تقاضا موجب می‌شود تا بازار مسکن همواره در خطر ایجاد شوک قیمتی قرار داشته باشد. این خطر در شرایطی بحرانی‌تر جلوه کرده است که رکود در معاملات مسکن دست سازندگان را برای تولید مسکن بسته نگه می‌دارد تا گردش سرمایه در این بخش به حداقل برسد. به همین دلیل، رکود در بخش مسکن به هراسی چندجانبه بدل شده است.

با ادامه این روند نگرانی برای ایجاد شوک قیمتی در آینده نامعلوم افزایش می‌یابد؛ از سوی دیگر کاهش ساخت و ساز، اندوخته و عرضه مسکن را در آینده کاهش خواهد داد به همین دلیل وزارت راه و شهرسازی به‌دنبال راهکاری برای بازگرداندن رونق به بازار مسکن است تا از این طریق راه را برای گردش پول در این بخش باز کند و روند تولید مسکن را از رکود خارج کند. پیشنهاد افزایش وام 80 میلیون تومانی مسکن نیز در همین راستا ارائه شد اما بانک مرکزی سدی در مقابل آن قرار داد تا از سیاست کنترل تورم پاسداری کرده باشد.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرد که احتمال ایجاد شوک قیمت مسکن با افزایش مبلغ وام، یکی از دلایل مخالفت بانک مرکزی با وام 80میلیونی است. این موضوع نشان می‌دهد که سیاست خروج از رکود با توجه به خطر تورمی‌بودن آن، نادیده گرفته شده است. از سوی دیگر سخنگوی دولت اعلام کرده است که دولت سال آینده قصد دارد برای خروج مسکن از رکود و اشتغال‌زایی تلاش کند. بانک مرکزی نرخ رشد 4درصدی را برای نیمه نخست سال‌جاری در بخش اقتصاد اعلام کرده است.

با وجود این، صنعت ساختمان به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین بخش‌های تأثیرگذار در رشد اقتصادی کشور همچنان در رکود به‌سر می‌برد. عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی بارها در اظهارات خود اعلام کرده است که مسکن به‌عنوان بخش پیشران در اقتصاد از اهمیت بالایی برای اجرای سیاست‌های خروج از رکود برخوردار است. به گفته آخوندی، اگر بخش مسکن به حرکت دربیاید، چرخ‌های اقتصاد نیز حرکت خواهد کرد.

در این شرایط که دولت به‌دنبال خروج اقتصاد از رکود است، به‌نظر می‌رسد در دوراهی رونق و تورم قرار گرفته و هنوز در میان این دو پدیده به انتخاب نرسیده است تا متعاقبا مسکن هم از بلاتکلیفی خارج شود. تعداد بالای 200 شغل به مسکن وابسته است و حرکت در این بخش می‌تواند صنایع وابسته را نیز به حرکت در بیاورد. باقی ماندن سیمان در انبار کارخانجات و کمبود تقاضا برای آهن موجب شده است تا این دو صنعت مهم و بزرگ کشور نیز با چالش مواجه شوند. صنایع کوچک‌تر که تولید مصالح ساختمانی را انجام می‌دهند و مشاغل خدماتی در این بخش نیز با رکود مواجه شده‌اند.

 

/ 0 نظر / 21 بازدید